- Haber Detayı
1-7 Ekim Emzirme Haftası
Yayynlanma tarihi : 02 Ekim 2017 / Pazartesi...

Tüm  anne ve bebeklerinin Dünya Emzirme Haftası’nı kutluyoruz.                                                                                        

Emzirme;

-Anne bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir.

-Bebeklerde mutluluk ve güven duygusunu geliştirir.

-Bebeğin psikolojik gelişimini de etkiler.

-Bebeğin çene ve diş gelişimini sağlar.

-Anneyi meme kanseri, rahim ağzı kanseri, yumurtalık kanseri gibi kadınlara özel kanser türlerinden kısmen korur.

-Anneyi ilerleyen yaşlarda kemik erimesinden korur.

-Şeker hastası annelerde insülin ihtiyacını azaltır.

Ayrıca anne sütü alan kız bebeklerin yumurtalık ve meme kanseri riskinden korunduğu çalışmalarla ortaya çıkmıştır.

Anne sütü, bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına 6 ay sağlayabilen en iyi besindir. Sindirimi kolaydır. Anne sütü ile beslenen bebeklerin başka bir ek besine veya suya gereksinimleri yoktur.

Çok sıcak havalarda bile anne sütü bebeğin susuzluğunu giderir. Bebeğe su verilecek olursa, bebeğin midesi su ile dolacağından anne sütü almak istemeyecektir. Bunun sonucu olarak da bebek memeyi daha az emecek ve memede süt yapımı azalacaktır. Erken ek besin vermenin bebek için başta alerji olmak üzere birçok riski vardır.

Dünya Sağlık Örgütü’ nün önerdiği ve yürütülen programa göre “Bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlatılması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra uygun besinlerle beraber emzirmenin 2 yaşına kadar sürdürülmesi” temel mesajdır.

 Emzirme İle İlgili Yanlışlar

Emzirme ile   ilgili bilinen en yanlış konulardan birisi de      şekerli gıda veya içeceklerin anne sütünü  arttırdığı konusudur. Bu son derece  yanlıştır;     şekerli  yiyecekler  anne  sütünü  asla arttırmaz, gereksiz yere kalori ve kilo alınmasına neden olur.

Anne  sütünü  arttıran en  önemli  iki  unsurdan birisi bol su ve sıvı tüketimi, diğeri ise yüksek moral’dir. Bunun  için emzirme  döneminde  bol  miktarda  su için  ve  moralinizi  hep yüksek tutun…

Zaten  ilginç  bir  şekilde  yenidoğan  bebeklerini  emziren  anneler  bol  bol  su  içme gereksinimi duymaktadırlar.

Sütüm yetmiyor, mama vermeliyim

Yeni  annelerin  en çok  endişe  ettiği  konulardan  biri, bebeğin aç kalma ihtimali. Bu nedenle de  çoğu  zaman  bebekler  gereksiz  yere  mamayla  besleniyor.  Oysa anneler,  sütünün  yetip yetmediğini   bebeğinin   çişini   takip  ederek   anlayabilir.  24  saatte  en  az  5,­6  kez   bezini ıslatan  bebek,  anne  sütüyle  doyuyor  demektir.  Anne  sütü  yetersizliğine  ancak  bir  çocuk hastalıkları  uzmanı  doktor  karar  verebilir  ve  onun  tavsiyesi  gereğince  mama  takviyesine başlanabilir.

 

 Niçin Emzirmeliyiz?

Her   gebe  kadının  vücudunda,  hamilelik   süresinde   bebeğini  emzirebilmesi  için  gerekli değişimler  olmaktadır.  Bu  yüzden  her  anne  emzirme  yeteneğine  sahiptir. Önemli olan bu yeteneğini uygun şekilde kullanabilmektir.

• Sütün  bol  ve  uzun  süreli  gelebilmesi için bebek her istedikçe ve de sık sık emzirilmelidir.

• Emzirmede her iki göğüs birden kullanılmalıdır. Daima bir önceki emzirmede kullanılan son göğüsten başlanmalıdır.

• Emzirmede en rahat pozisyon seçilmeli ve bebeğin başı ve gövdesi tam olarak anneye dönük olmalıdır.

• Emzirme  meme  başından  değil,  meme  başı  çevresindeki  koyu  renkli  kısmı  kaplayacak şekilde yaptırılmalıdır.

• Göğüs  temizliğinde  sık  sık  sabun  kullanılmasından  kaçınılmalıdır.

• Bebekler doğduklarında hayatlarının ilk 4 gününde kendilerine yetecek kadar vücutlarında yedek  su ile  birlikte  doğarlar. Bu nedenle anne sütü bollaşana kadar dışardan su veya diğer içeceklerin verilmesine gerek yoktur.

• Anne sütü, bebeklerin normal büyümesini ve gelişimini sağlayacak en ideal yapıdadır.Hiçbir yiyecek veya içecek anne sütünün yerini tutmaz.

• Anne sütü hastalıklardan koruyucudur. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal ve solunum sistemi hastalıkları çok  daha  az görülür.  Annenin  ilk  4­5  günlük  sütü olan “Ağız Sütü”nün (Kolostrum)  bebeğe  verilmesi   çok  önemlidir.  Çünkü  ağız  sütü  adeta  bebeğin “ilk aşısı” gibidir.

• Gereksiz  yere  başlanan  ek  gıdalar  sonucunda  bebekler  kısa  sürede  anne  sütünü bırakabilirler.

• Anne sütü temizdir ve en uygun sıcaklıktadır.

• Anne sütünü vermek için para harcamaya gerek yoktur, en ekonomik gıdadır.

• Bebek acıktığında anne sütünü hemen verme imkanı olduğundan bebeğin mama beklerkenki gibi ağlaması söz konusu değildir.

• Anne sütü ile beslenen bebeklerde alerjik hastalıklar çok daha az görülür.

• İlk 6 ay içerisinde bebeklere anne sütü dışında su dahil hiçbir ek gıda verilmemelidir.

• Emzirme  sırasında  anne ile bebek arasında aynı zamanda bir duygusal bağ oluşur ve bu güven bağının, bebeklerin çocukluk dönemlerini dahi olumlu yönde etkilediği saptanmıştır. Hatta bu güven ve sevgi bağı bebeklerin beyin gelişimlerini de oldukça olumlu yönde etkiler.

• Bebeklerini emziren kadınlarda ileri yaşlarda göğüs kanseri görülme riski azaldığı tespit edilmiştir.

• Her gebe kadının vücudunda, bebeğini emzirebilmesi için hamileliğin ilk aylarından itibaren gerekli değişimler olmaktadır. Bu yüzden her anne emzirme yeteneğine sahiptir. Önemli olan bu yeteneğini uygun şekilde kullanabilmektir.

• Gebeliğin ilk haftalarından itibaren meme doksunun gelişimi ile meme dokularında süt birikimi başlamaktadır. Doğumdan hemen sonra, bebeğin anne meme ucunu ağzına almasından sonraki yarım saat içinde uyarılan beyin, meme dokusundan sütün dışarı akışına adeta izin verir.

• Yenidoğan bebeğin bedeninin % 75′i sudan oluşmaktadır. Bu oran bebek büyüdükçe azalmakta, su yerini protein ve yağa bırakmaktadır. Bir yaşından sonra bu oranlar yetişkinlerle aynı düzeye çıkmaktadır.

• Bebeklerde su değişimi çok hızlı olduğundan yitirilen suyun bir an önce yerine konulması gerekmektedir. Anne sütü ilk 6 ay süresince bebek için gerekli su ve besinlerin tamamını karşılar.

• En üst teknoloji ile üretilmiş bebek mamaları dahi anne sütünün yerini tutamaz; çünkü anne sütünün aksine içeriklerinde “antikor” adı verilen bir takım hastalıktan koruyucu maddeler içermezler.Geri dönmek için tyklayynyz
  • Kayan Haber bulunmamaktadır.
  • EMİNE GÖNÜL ARDALI
  • SÜREYYA ORAN